Odpowiednie przygotowanie narzędzie niezbędnych do spawania to bardzo ważna kwestia, aby wykonane połączenie było trwałe i odporne zarówno na uszkodzenia jak również na warunki atmosferyczne. Aby jednak stworzyć właściwe połączenie, konieczne jest dobranie odpowiednich materiałów do jego realizacji. Spawanie wykorzystuje właściwie dobrane do rodzaju łączonych materiałów elektrody, które zapewniają możliwość stworzenia jak najlepszego spawu. Ponadto bardzo istotne jest również wybranie odpowiedniej metody spawania, aby uzyskać pożądany efekt.
Rodzaje elektrod stosowanych w spawalnictwie
Do wykonywania spawów stosuje się elektrody proste, które wykonywane są z właściwie dobranych materiałów, aby móc utworzyć dzięki nim właściwe połączenia. Do najczęściej wykorzystywanych w spawalnictwie zalicza się obecnie elektrody rutylowe. Ich zaletą z pewności jest przede wszystkim bardzo duża ich wydajność, a także możliwość tworzenia gładkich i mocnych spawów. Co więcej, ten typ elektrod jest stosunkowo tani, co również w wielu sytuacjach nie pozostaje bez znaczenia. Doskonale sprawdzają się przede wszystkim w sytuacjach, gdy zachodzi konieczność stworzenia niewielkiego spawu lub połączenie ze sobą cienkich materiałów. Ich stosowanie to również znacznie mniejsza ilość rozprysków, co zapewnia większe bezpieczeństwo ich stosowania. Zawierają jednak dość sporo wodoru, co sprawia że spoiny są dość narażone na pękanie.
Elektrody zasadowe zawierają znacznie mniej wodoru, co przekłada się na znacznie mniejszą tendencję ich do ewentualnego pękania. Z tego samego powodu, czyli mniejszej zawartości wodoru muszą być odpowiednio wysuszone przed ich zastosowaniem. Jednak wykonane przy ich zastosowaniu spawy mogą znieść bardzo duże obciążenia, co przekłada się na ich zastosowanie do realizacji wymagających konstrukcji. to właśnie elektrody zasadowe wykorzystywane są zazwyczaj do spawania dużych elementów konstrukcji budowlanych, takich jak przęsła mostów czy wzmocnienia dużych konstrukcji betonowych.
Spawanie wymagających materiałów
Wyzwaniem jest spawanie wymagających materiałów, takich jak na przykład miedź i jej stopy. W takich sytuacjach bowiem konieczne jest zastosowanie odpowiednio dobranych elektrod, wykonanych również z miedzi i jej stopów. Dzięki temu spoina zachowuje takie same cechy jak spawany materiał, co jest jednym z ważniejszych elementów. Miedź charakteryzuje się wieloma cechami, wśród których wymienia się na przykład odporność na korozję. Dlatego wykonanych z niej konstrukcji nie trzeba dodatkowo zabezpieczać środkami antykorozyjnymi. Jednakże aby całość zachowywała odpowiednie cechy, również spoina musi posiadać takie same cechy. Wykorzystanie elektrod miedzianych daje możliwość nie tylko wykonania odpowiednio trwałego połączenia, ale również o pożądanych cechach. W przypadku innych, wymagających materiałów, do spawania również należy zastosować odpowiednio dostosowane elektrody.